Из техничких разлога садржај читалишта можете пратити искључиво на латиници.

Savet za Windows 10: naučite tajne prečice za direktan pristup sistemskim folderima

Windows 10 čuva zbirku prečica do sistemskih i korisničkih foldera. Ako znate registrovano ime nekog od tih foldera, lako možete doći do njega koristeći shell: naredbe. Evo nekih korisnih. Explorer.exe je izvršni fajl koji otvara File Explorer, program koji koristite za upravljanje fajlovima. Ali, on takođe igra mnogo važniju ulogu, kao podrazumevano Windowsovo komandno okruženje. U svojoj ulozi školjke, on poznaje lokaciju svakog važnog sistemskog fajla. Windows 10 čuva zbirku prečica do sistemskih i korisničkih foldera koji su dostupni bilo kom programu koji zna kako da navede shell ime tog fajla. Celu listu ovih sistemskih fajlova možete videti ako pogledate u registar pod HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FolderDescriptions.

Većina ovih sistemskih fajlova je dostupna za navigaciju pomoću naredbe shell: kojoj sledi ime fajla. Na primer: otvorite okvir za dijalog Run (taster Windows + R), upišite shell: profile, a zatim pritisnite Enter. To vas vodi direktno do mape vašeg korisničkog profila, sa svim njegovim podfajlovima (Documents, Music, Pictures i tako dalje) dostupnim za pregledanje.

Pored okvira za dijalog Run, shell: komande možete koristiti i u adresnoj liniji File Explorera ili kao cilj prečice, koju možete potom postaviti na Start ili kopirati na radnu površinu.

AutoComplete vam omogućava brzu ponovnu upotrebu školjke: komande unesite u adresnu liniju File Explorera

Na listi dostupnih shell: destinacija naći ćete više od 100 stavki. Evo nekih za koje mislim da su najkorisnije:

• shell:Desktop - prikazuje sadržaj vašeg foldera Desktop
  • shell:Downloads - otvara podrazumevanu lokaciju za čuvanje preuzetih fajlova
  • shell:Personal - prikazuje sadržaj vašeg podrazumevanog foldera Documents
  • shell:RecycleBinFolder - omogućava vam da povratite brisane fajlove i foldere
  • shell:Profile - prikazuje sadržaj profila trenutnog korisnika u C:\Users\korisničkoime.
  • shell:SendTo - omogućava vam da dodajete i uklanjate prečice u meniju Send To desnog tastera u File Explorer-u
  • shell:Recent - prikazuje folder sa prečicama koje se javljaju u listama za skok u Office aplikacijama, Exploreru i na drugim mestima
  • shell:Public - profil koji sadrži deljene foldere koji su dostupni svim korisnicima na PC-ju

Da biste pristupili podrazumevanim deljenim podfolderima u javnom korisničkom profilu, koristite bilo koju od sledećih shell: naredbi:

• shell:Common Desktop C:\Users\Public\Desktop
  • shell:Common Documents C:\Users\Public\Documents
  • shell:CommonPictures C:\Users\Public\Pictures
  • shell:CommonMusic C:\Users\Public\Music
  • shell:CommonVideo C:\Users\Public\Video
  • shell:CommonDownloads C:\Users\Public\Downloads

Ne, ne, to nisu greške. Razmak je nakon Common potreban u dve od tih komandi, ali ne u ostalih četiri. Šta, očekivali ste doslednost?

Izvor: ZD Net

Рачунарски факултет Рачунарски факултет 011-33-48-079