Малешевић М. Ненад

Malešević M. Nenad
Академско звање: Ванредни професор
Ради на Рачунарском факултету од: 01.10.2013.
Датум рођења: 09.03.1981.
емаил: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите ЈаваСцрипт да бисте је видели.

Академска каријера

Избор у звање: 2013 Рачунарски факултет - Београд, Графички дизајн
Магистарска теза: 2008. Универзитет уметности у Београду - Београд, Теорија дизајна
Диплома: 2004. Академија ументости у Бањој Луци - Бања Лука, Графика

Биографија

Ненад Малешевић (Сарајево, 1981) је дипломирао на Смеру за графику Академије уметности Универзитета у Бањој Луци 2004. године, а магистрирао на Групи за теорију уметности и медија Интердисциплинарних студија Универзитета уметности у Београду 2008. године. Један је од оснивача и члан Центра за визуелне комуникације Проток (2005 – 2008). Био је стипендиста Немачке службе за академску размену (DAAD) 2006. године. Добитник је „Златне плакете“ Универзитета у Бања Луци 2004. године.
Организовао је самосталне изложбе: ДОКУМЕНТИ: УВОД У СТУДИЈУ ПРЕСТАЈАЊА, Галерија Артгет, Београд и Photon Gallery, Љубљана (2015), и МСУ Републике Српске, Бања Лука (2014); STORYBOARD, Галерија Дуплекс, Сарајево и Изложбено продајни салон МСУ Републике Српске, Бања Лука (2010, са Миодрагом Манојловићем); ДОБА ОБНОВЕ, Галерија Дома културе Студентски град, Београд и Културни центар Бански двор, Бања Лука (2007). Учествовао је на групним изложбама и фестивалима у Босни и Херцеговини, Србији, Хрватској, Црној Гори, Француској, Италији, Грузији, Великој Британији и Холандији. Реализује пројекате у области графичког дизајна. Објављује текстове у области теорије уметности.
Ненад Малешевић живи у Београду са супругом Драганом, ћеркама Милом и Нађом и сином Луком.

Научно-стручна продукција

Самосталне изложбе

2015. ДОКУМЕНТИ: УВОД У СТУДИЈУ ПРЕСТАЈАЊА, Галерија Артгет - Културни центар Београда, Београд (СРБ) / Photon Gallery, Љубљана (СЛО)
2014. ДОКУМЕНТИ: УВОД У СТУДИЈУ ПРЕСТАЈАЊА, МСУ Републике Српске, Бања Лука (БИХ)
2010. STORYBOARD, Изложбено продајни салон МСУ Републике Српске, Бања Лука / Галерија Дуплекс, Сарајево (БИХ) - Са Миодрагом Манојловићем
2007. ДОБА ОБНОВЕ, Галерија Дома културе Студентски град, Београд (СРБ) / Културни центар Бански двор, Бања Лука (БИХ)

Колективне изложбе (фестивали)

2014. ДЕКОДИРАЊА, Народни музеј Црне Горе, Цетиње (МНЕ)
TIME BEING TIME, МСУ Републике Српске, Бања Лука (БИХ)
ИЗУЗЕТНОСТИ, МСУ Републике Српске, Бања Лука (БИХ)
2013. II ЦИКЛУС ПРОЈЕКТА БИЈЕНАЛЕ САВРЕМЕНЕ УМЈЕТНОСТИ Д-0 АРК UNDERGROUND, Атомска ратна команда, Коњиц (БИХ)
AFTERMATH, PARCO, Pordenone (ITA) / Галерија Кловићеви двори, Загреб (ХРВ) / Галерија Подроом - Културни центар Београда, Београд (СРБ)
I CAN BE OUTRAGEOUSLY PATIENT, Дом омладине Београда, Београд (СРБ) / Умјетничка галерија Босне и Херцеговине, Сарајево (БИХ) / МСУ Републике Српске, Бања Лука (БИХ)
2011. ARTIST FROM THE 10 SQUARE METERS COLLECTION, Галерија Дуплекс, Сарајево (БИХ)
LOVE VIDEO ART SELLECTION, CCA Tbilisi, (GEO) / Les Salaisons: Art contemporain, Romainville (FRA) / 113 Dalston Lane, London (GB): Предавање (филм, MINI DV, 9 мин, 37 с, 2010, према причи „Предавање“ D. I. Harmsa)
2008. МЕЂУПРОСТОР, Културни центар Београда, Београд (СРБ) / МСУ Републике Српске, Бања Лука (БИХ)
НАМАТРЕ.БА ФЕСТИВАЛ, Требиње (БИХ): Наметљивост (филм, MINI DV, 3 мин, 11 с, 2006, према причи „Наметљивост“ D. I. Harmsa)
2007. ДИСЛОКАЦИЈА ПОГЛЕДА, МСУ Републике Српске, Бања Лука (БИХ)
МЕЂУПРОСТОР, МСУ Војводине, Нови Сад (СРБ)
КРАТКОФИЛ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ, Бања Лука (БИХ): Маслац (филм, MINI DV, 3 мин, 19 с, 2007, према причи „Феђа Давидович“ D. I. Harmsa)
2006. EASTERN NEIGHBORS, Cultural Center Babel, Utrecht (NL)
2004. МАЈСКА ИЗЛОЖБА ГРАФИКЕ БЕОГРАДСКОГ КРУГА, Галерија Графички колектив, Београд (СРБ)

Текстови

• Малешевић, Ненад. – Од ужитка у отпору до отпора ужитку, у Младен Миљановић. – Лаку ноћ / Стање тијела. Бања Лука, Дијагонала, 2012.
• Малешевић, Ненад. – О непочињању, у Елио Кривдић и Петер Богнер (уредници). – Индивидуална запажања / 5 дискурса. Беч, Künstlerhaus, 2011.
• Малешевић, Ненад. – У вези са присуством одсутног, у Миодраг Манојловић. – Присуство одсутног. Бања Лука, Музеј савремене умјетности Републике Српске, 2010.
• Малешевић, Ненад. – Тезе о дизајну у транзицији, у Бранка Ћурчић (уредница). – Идеологија дизајна. Њујорк, Аутономедиа, Нови Сад, Куда.орг, 2009.

Рачунарски факултет Рачунарски факултет 011-33-48-079